Kamanų pelkė išsiskiria savo unikaliu reljefu, klampynių ir ežerokšnių gausa. Pelkių augalijai apaugus mineralinius gūbrius, tik aukščiausios jų dalys liko kyšoti kaip nedidelės Avino, Liepų, Treinauskinės salos, o kitų vietoje susidarė net 12 klampynių su daugiau kaip 120 ežerokšnių. Pelkės puošmena yra Nimfėjų ir Salų ežerėliai su labai vaizdingomis pakrantėmis ir 6 ha ploto Kamanų ežeras.
Rezervate aptiktos 32 saugomų augalų rūšys – čia auga plačialapės klumpaitės, pievinės gencijonėlės, raktažolės pelenėlės ir kiti Lietuvoje labai reti augalai. Tarpsta augalai plėšrūnai: tuklės, skendeniai, saulašarės.
Kamanos garsėja dirviniais sėjikais, tikučiais, tetervinais. Aukštapelkę supančiuose miškuose peri juodieji gandrai, mažieji ereliai rėksniai, vištvanagiai, žvirblinės pelėdos. Rezervate aptinkamos visos Lietuvoje gyvenančios genių šeimos rūšys. Gūdžiuose apypelkio miškuose nuolat gyvena vilkų šeima, užklysta lūšys. Sutinkami reti baltieji kiškiai, šermuonėliai, ūdros.
Kamanų pelkei ir ją supantiems apypelkio miškams 1979 m. suteiktas rezervato statusas, kuris draudžia žmogaus ūkinę veiklą.
Edukaciniais tikslais rezervate yra įrengtas Kamanų mokomasis takas ir apžvalgos bokštas. Norint apsilankyti juose reikia ekskursiją užsisakyti iš anksto paskambinus į direkciją tel. 8 425 59285 arba el. paštu [email protected].
Primename, kad savarankiškai, be direkcijos darbuotojo rezervate lankytis draudžiama.
©Nuotraukų autoriai: V.Grigaliūnas, R.Jakaitis, K.Grigaliūnienė, J.Strazdauskas.
Atsiliepimai