Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

SALDAINIŲ FABRIKAS „RŪTA“

Istoriniai objektai, Šiauliai

Teikiamos paslaugos vieta

Šiaulių miestas

„Rūtos“ įkūrėjas Antanas Gricevičius gimė 1877 m. Šiauliuose. Būdamas aštuoniolikos metų įsidarbino pameistriu Vilniaus šokolado fabrike „Viktorija“, netrukus tapo meistru. 1911 m. su Vladu Vaitkumi Dvaro g. namo rūsyje (dabar Šiaulių apygardos teismo rūmai) įsteigė saldainių dirbtuvę „Birutė“. Vėliau A. Gricevičius nutarė atsiskirti. 1913 m. miesto centre nusipirko didelį sklypą su sodu, mediniu namu ir jame įrengė saldainių dirbtuvę, iš kurios išaugo dabartinis saldainių ir šokolado fabrikas „Rūta“.

Pirmojo pasaulinio karo metais „Rūta“, kaip ir kitos miesto įmonės, buvo nuniokota ir apiplėšta. A. Gricevičius evakuotas į Rusiją. Sankt Peterburge baigė konditerių kursus ir su rusų verslininkais įkūrė saldainių fabrikėlį. Grįžęs į Lietuvą toliau plėtojo savo verslą.

1929 m. pagal žymaus architekto Karolio Reisono projektą pastatytas naujas gamybinis pastatas su patalpa parduotuvei. Prieš Antrąjį pasaulinį karą fabrike dirbo 160 darbininkų, per dieną būdavo pagaminama 2 000 kg įvairių rūšių saldainių. „Rūtos“ gaminiai buvo realizuojami trijose firminėse parduotuvėse Šiauliuose ir Kaune.

1940 m. SSRS kariuomenei užėmus Šiaulius, A. Gricevičius pašalintas iš pareigų, o fabrikas nacionalizuotas. Karo metu fabrikas bombarduotas, išvogtos žaliavos ir įrengimai. 1941 m. trys mieste veikę saldainių fabrikai „Rūta“, „Birutė“ ir „Fortūna“ buvo sujungti į valstybinį konditerijos fabriką „Rūta“.

Nuo 1940 m. iki 1993 m. keitėsi „Rūtos“ konditerijos fabriko pavaldumas ir teisinis statusas. 1993 m. „Rūtos“ saldainių ir šokolado fabrikas buvo grąžintas jo teisėtiems savininkams – Antano ir Juzefos Gricevičių įpėdiniams.

Informaciją parengė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, įgyvendindama projektą „Pažink retro Šiaulius: senoji miesto pramonė“. Projektą iš dalies finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė. Nuotraukos Ievos Slonksnytės.

Atsiliepimai

Komentuoti