Akmuo – žemės ir žmogaus istorijos metraštis. Jo nekintamumas ir tvirtumas yra lyginami su ilgaamžiškumu ir nemirtingumu, todėl žmonės įvairiose kultūrose akmenis renkasi kurdami praktinę, išliekamąją, kultūrinę, pažintinę, istorinę, mitologinę, religinę ir estetinę vertę. Ne veltui, ieškant miesto istorinio ir kultūrinio identiteto, dažnai analizuojama akmens kilmė, struktūra, istoriškumas ir meninis vaizdavimas. Šiauliai neturi senamiesčio, nes per pasaulinius karus buvo sunaikintas visas miesto centras. Vis dėlto likę akmeniniai pamatai ir grįstų gatvių fragmentai mena istorinę atmintį. Miesto skulptūros byloja miesto kultūrinį gyvenimą.
Šiuo maršrutu suteikiama galimybė ir regos sutrikimų turintiems asmenims pažinti istorijos, meno ir kultūros objektus, kurie paprastai pažįstami vizualiai ar skaitant tekstą. Liečiant akmeninį meno kūrinį bus galima „matyti“ kūrinio išorę. Didesnius objektus „pamatyti“ padės garsinis vaizdavimas. Jis reikalingas tiems žmonėms, kurie dėl tam tikros negalios (regėjimo, skaitymo) negali naudotis kultūros gėrybėmis.
Maršrutui informaciją parengė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, įgyvendindama projektą „Eksponatus rankomis liesti! Šiaulių tapatybės beieškant“. Projektą iš dalies finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.
Garsinio vaizdavimo tekstus neatlygintinai koregavo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Audiovizualinio vertimo programos studentė Evelina Sulikaitė ir jos praktikos vadovė doc. dr. Laura Niedzviegienė.
Nuotraukos Ievos Frišmantės
Atsiliepimai