Besidominčius ir mėgstančius pažinti Lietuvos bažnytinį paveldą Kelmės rajonas – puikus pasirinkimas. Čia rasite įvairios architektūros stilistikos šventovių: liaudies formų medines bažnytėles, negotikines, barokines šventoves... O dar nesuskaičiuojami pakelės kryžiai ir koplytėlės...
Pažintį su sakraliniu Kelmės rajono paveldu rekomenduojami pradėti nedideliame miestelyje – Stulgiuose, kuriame nuostabi kryžiaus formos Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. Bažnyčios statyba rūpinosi
Kun. A. Skinderis rūpinosi bažnyčių statymu. Pagal architekto J. P. Dziekonskio parengtą projektą ir buvo pastatyta Stulgių bažnyčia. Stulgių bažnyčiai pamatai padėti 1901 m., o pabaigta statyti 1910 m., suteikiant Šv. Mato apaštalo vardą. Jos statyba kainavo 70 000 rublių. Iš Engliko fabriko, esančio Varšuvoje, atgabentas naujas 3000 svarų sveriantis varpas su grandinėmis, kuriuo galėjo skambinti vienas žmogus.
Važiuodami toliau, link Kelmės, išvysite Pakražantyje, kairėje kelio pusėje, stovinčią iš lauko akmenų pastatytą Apsireiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią
Kitas maršruto sustojimo taškas – Kražių Švč. Mergelės Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia. Dabar iš viso vienuolyno ansamblio išlikusi tik mūrinė bažnyčia, šventoriaus tvora ir dešinėje šventoriaus pusėje stovinti XIX a. I-oje pusėje pastatyta Šv. Roko koplyčia. Ši bažnyčia mena tragiškuosius Kražių žudynių epizodus, kai 1893 m. lapkričio 22 – 23 d. tarp taikių vietos gyventojų ir caro valdininkų bei kazokų įvyko kruvinas susirėmimas. Jo metu žuvo 9 žmonės, apie 54 buvo sužeista. Šis įvykis buvo pavadintas Kražių skerdynėmis ir tapo simboliu, ginant katalikų tikėjimą ir lietuvybę ateinančioms kartoms.
Atvykę turistai gali apžiūrėti dvibokštę, vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčią, dominuojančią miestelio panoramoje. Viduje vis dar tebestovi suolas menantis kraupias Kražių skerdynes. Pasakojama, kad prie jo kazokai buvo pririšę savo arklius. Bažnyčios interjere dominuoja centrinis barokinis altorius. Taip pat čia galima išvysti vienus didžiausių Žemaitijoje vargonus.
Tęsdami pažintinį su sakraliniu Kelmės rajono paveldu toliau turėtume vykti Užvenčio kryptimi. Užventyje – viena išraiškingiausių medinės architektūros bažnyčių, turinti baroko bruožų – šv. Marijos Magdelietės bažnyčia. Šalia bažnyčios stovi varpinė, Kristaus skulptūra...
Apžiūrėjus Užvenčio šventovę, siūlome keliauti toliau į Šaukėnus. Miestelis žavi griežtų formų medine Švč. Trejybės bažnyčia. Bažnyčios šventoriuje lankytojai galės išvysti lurdą, Gorskių giminės įamžinimą ir iškilius vartus, kurie yra paskelbti miestelio simboliu, vaizduojami Šaukėnų herbe.
Pasirinkusius šį maršrutą kviestume toliau keliauti į Palendrių šv. Benedikto vienuolyną, kuriame galėtume sudalyvauti Šv. Mišių aukoje (jei tuo metu vyktų mišios), įsigyti vienuolių paruoštų gamtos dovanų, liturginių leidinių. Beje, netoliese tebestovi ir senoji Palendrių Aušros Vartų Marijos bažnyčia.
Pasisėmę dvasinės ramybės Palendrių šv. Benedikto vienuolyne toliau Jūsų kelionę siūlytume tęsti ir vykti į Kelmę. Pakeliui galėsite išvysti Verpenos medinę šv. Onos bažnyčią. Bažnyčia žavi savo paprastumu, grakštumu.
Atvykę į Kelmę nesigailėsite – čia net dvi įspūdingos šventovės. Neogotikinė Švč. Mergelės Marijos į Dangų Ėmimo bažnyčia bei viena didžiausių Lietuvoje evangelikų reformatų bažnyčia.
Savo aukštu bokštu (antras bokštas pagal aukštį Šiaulių regione, po Šiaulių katedros) pasitinka neogotikinė Kelmės Švč. Mergelės Marijos į Dangų Ėmimo bažnyčia. Teigiama, jog bažnyčios varpinėje kabo vienas seniausių varpų Lietuvoje... Pasižvalgius po katalikų Kelmės bažnyčią siūlytume apžiūrėti ir Kelmės Evangelikų reformatų bažnyčią. Kelmė, net 300 metų priklausė reformatų tikėjimą išpažinusiems bajorams Gruževskiams. Tad evangelikų reformatų tikėjimas daugelį metų buvo vyraujantis tikėjimas mieste, o tai kartu sudarė sąlygas, jog mieste atsirado įspūdinga reformatų bažnyčia. Iki šiol mieste, stovinti reformatų viena didžiausių ir išraiškingiausių tokio tipo bažnyčių Lietuvoje.
Kita maršruto stotelė – Liolių miestelis. Turistams savo subtilų grožį atskleis Šv. Apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia. Šalia bažnyčios senoji varpinė. Beje, miestelio kapinėse rasite istorizmo stiliaus puikiai išlikusią Liolių kapinių koplyčią.
Dar viena puiki koplyčia – Maironių koplytėlė. Ji stovi šalia kelio Kelmė-Tytuvėnai. Pradžioje tai buvusi maža medinė koplytėlė. Koplytėlė pastatyta dvarininkės Onos Chruščiovienės lėšomis. Šiandien koplytėlė šventa vieta, kurioje statomi kryželiai, suformuotas šulinys, iš kurio galima pasisemti švento vandens.
Įspūdingą ir kvapą gniaužiančią pažintį su sakraliniu Kelmės rajono paveldu užbaigsite Tytuvėnuose. Čia ir nepakartojamas bernardinų vienuolyno ir bažnyčios ansamblis, ir cerkvė.
Atvykę į Tytuvėnus turėsite galimybę apžiūrėti vieną gražiausių , puošniausių bažnyčių visame Šiaurės Lietuvos regione. Tai stilistiniu požiūriu daugiasluoksnė Švč. Mergelės Marijos Angelų karalienės bažnyčia, kurioje susipynę klasicizmo, baroko, rokoko ir kt. bruožai. Bažnyčia su vienuolynu sudaro įspūdingą komoleksą, kuriame rasite ne vieną kiemelį, nuostabias arkadų galerijas, Kristaus laiptų koplyčią, kurioje įrengta Šventųjų laiptų – Poncijaus Piloto rūmų laiptų, – šv. Elenos atvežtų iš Jeruzalės į Romą, kopija. Tad tikrai liksite sužavėti nuostabia architektūra ir meninėmis vertybėmis.
Beje, buvusiose vienuolyno patalpose veikia „Piligrimų centas“, kuriame veikia muziejus, galima gauti turistinės informacijos, organizuojamos edukacinės programos.
Siūlome kelionę pabaigti aplankant Tytuvėnų Dievo Motinos ikonos „Kazanskaja“ cerkvę. Ši cerkvė geriausiai išlikusi Kelmės rajone. Ja rasite pagrindinėje Tytuvėnų aikštėje šalia kelio Tytuvėnai-Šiluva.
Pasirinkę šį maršrutą pamatysite 15 nuostabių sakralinės tematikos objektų.
Kelionės metu nuvažiuosite per 130 km.
Maršrutą pateikė
Kelmės turizmo ir verslo informacijos centras
Atsiliepimai