Šiaulių turizmo informacijos centras (toliau – TIC) jau daug metų organizuoja profesionalius gidų mokymus. Juos baigusieji džiaugiasi net tik gautais gidų pažymėjimais, bet ir žinių bagažu, įgytomis kompetencijomis ir naujomis pažintimis. Net ir po kursų baigimo draugystė ir bendradarbiavimas su gidais tęsiasi: organizuojamos ekskursijos, renginiai, teikiami gidavimo pasiūlymai. Šiaulių TIC kiekvienais metais mini Tarptautinę gido dieną ir ta proga organizuoja ne tik pažintinę ekskursiją į kokį nors Šiaulių krašto objektą, bet ir skelbia „Geriausio metų gido“ nominaciją. Šiemet metų gide už iniciatyvas, neišsenkamą norą padėti ir prisidėti, vedant ekskursijas po Šiaulių miestą, išrinkta Laima Šadžiuvienė.
Gidavimo kelias Laimos gyvenime prasidėjo beveik prieš dešimt metų, kai 2015 metais ji nusprendė pasimatuoti gido profesiją ir užsiregistravo į Šiaulių TIC‘o organizuojamus gidų kursus. Įvairios darbinės patirtys, žinios bei asmeninės savybės paskatino Laima priimti šiuos naujus gyvenimo iššūkius.
Vilniuje baigusi dramą ir renginių organizavimą, moteris savo žinias dar gilino Kultūros institute Sankt Peterburge, kur neakivaizdiniame skyriuje penkis metus studijavo renginių režisūrą. Baigusi mokslus, Laima ilgus metus dirbo kultūros srityje: Šiaulių kultūros centre, vėliau – Filharmonijoje. Čia ji puikiai save realizavo, bendraudama su atlikėjais bei organizuodama įvairius renginius. Atėjus 90-iesiems, Lietuvos kultūrinį gyvenimą pakoregavo gausiai užplūdusi popmuzika ir jos paklausa, – tad Laima pasuko į verslą. Lietuvos Nepriklausomybės permainų pradžioje ji su savo vyru atidarė „komercinę“ parduotuvę, vėliau ėmė prekiauti dėvėtais rūbais. Pašnekovė šypsosi, prisiminusi šį, jai labai netikėtą, likimo posūkį. Čia pat ji priduria: „esu žmogus, kuriam reikia permainų; neįsivaizduoju, kaip vienoje vietoje reiktų išdirbti 30 metų“. Paragavusi verslininkės duonos, Laima vėl grįžo į kultūrinį gyvenimą: įsidarbino Šiaulių „Aušros“ muziejuje ir ten darbavosi 9 metus. Čia ji ne tik padėdavo organizuoti įvairius renginius, bet ir supažindindavo lankytojus su skirtingomis muziejaus ekspozicijomis.
Atsisveikinusi su darbu muziejuje ir vis negalėdama nurimti, Laima nusprendė baigti gidų kursus. Įminti profesionalaus gidavimo paslaptis moteriai padėjo ne tik patirtis ir žinios, bet ir jos kūrybingumas, smalsumas bei drąsa. Tai atsiskleidžia ir pirmojoje autorinėje Laimos ekskursijoje „Istoriniai Šiaulių medžiai“, kuri kursų pabaigoje buvo pristatyta vertinimui. Įdomios ir nuotaikingos yra ir kitos moters vedamos ekskursijos: „Atrakink Šiaulių slapukus“, „Vasariškos sodo istorijos“ (vedama VU Šiaulių akademijos Botanikos sode“), „Trijų karalių dovanos“, „Popiežiaus Jono Pauliaus II kelias Šiauliuose“. Vesdama ekskursijas, Laima kaskart stengiasi „įdėti“ vis daugiau širdies: ji net tik papildomai apsilanko bibliotekoje, bet ir pasitelkia režisūrinius elementus, pasipuošdama atitinkamais rūbais ar aksesuarais.
Laima spinduliuoja energija ir optimizmu, pasakodama ne tik apie gidavimo patirtį, bet ir kitas savo veiklas bei pomėgius. Ji mielai savanoriauja Šiaulių Apygardos teisme, lanko Trečiojo amžiaus universitetą. Laisvalaikiu moteris daug skaito, lanko baseiną, siuvinėja, spalvina bei kuria mandalas. Laima labai mėgsta keliauti: dažniausiai renkasi pažintines keliones autobusu.
Na, o didžiausia Laimos aistra – gidavimas. Moteris ne kartą nustebino Šiaulių TIC‘o kolektyvą, sutikdama neatlygintinai vesti ekskursijas ukrainiečiams. Ji ne tik kupina naujų idėjų bei iniciatyvų, reikalingų kuriant ir organizuojant ekskursijas po Šiaulių miestą, bet ir noro padėti.
Foto: Gintautas Tumulis
Foto: Rolandas Parafinavičius
Foto: Rolandas Parafinavičius
Atsiliepimai