2024 m. rugpjūčio 1–31 d. Šiaulių dailės galerijoje veikia Jono Nekrašiaus fotografijų parodos „Voyages“ ir „Metų laikai“.
Parodų atidarymas rugpjūčio 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Šiaulių dailės galerijoje. Atidarymo metu parodų lankymas nemokamas.
Apie fotografijų parodą parodą „Voyages“
Gyvenimas – tai kelionė į vieną pusę. „Kelionę planuoti – džiaugsmas. Kelionę vykdyti – katorga. Kelionę prisiminti – visko atpildas. Faktiškai gyvenimas ir yra kelionė. … Atsiminimai lieka atpildas, kuris, rodos, kur kas vertingesnis už patį faktą. Tai žmogaus vidaus praturtinimas, draugiškumo, kantrybės ir aistrų išbandymas. Tad kas gi yra kelionė? … Keliauti – reiškia nusipurtyti visas kasdienines, menkavertes, ydingas dulkes, pamiršti smulkias, o kartais ir stambesnes intrigėles, atsinaujinti ir papildyti savo vidinį aš – tapti didesniu žmogumi.“ – teigė keliautojas ir antropologas Antanas Poška (1903-1902).
Žmonės keliauja pėsčiomis, dviračiais, motociklais, automobiliais, traukiniais, lėktuvais, laivais ir kitais būdais. Keliaujama sausuma, vandeniu ir oro keliais. Man per gyvenimą teko daug keliauti. Dalyvavau pažintinėse ir turistinėse kelionėse, mokslinėse ekspedicijose, kalnų žygiuose, plaukiojimuose su baidarėmis, jachtomis, kateriais, burlaiviais ir jūrų laineriais kruizuose. Aplankiau daugiau kaip 80 šalių ir tautų. Keliauta Egipte, Maroke, Tunise, Japonijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Nepale, Graikijoje, Indijoje, Islandijoje, Ispanijoje, Italijoje, Maltoje, Kipre, Škotijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse. Aplankyti įvairūs kraštai ir žemynai, kalnai ir salos, miestai ir megapoliai, ežerai ir upės, girios ir miškai. Šiose kelionėse labiausiai įsiminė sutikti žmonės ir gamta. Surengtų ekspedicijų metu aplankytos iš Šiaulių kilusio buriuotojo, fotografo ir keliautojo Olego Truchano (1923-1972) gyvenimo ir veiklos vietos Vokietijoje, Australijoje ir Tasmanijoje. Su Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubu keliauta Lietuvos Didžiosios kunigaikštytės vietomis Vakarų Ukrainoje, antropologo Antano Poškos keliais Indijoje ir Andamanų salose, keliautojo ir fotografo Pauliaus Normanto (1948-2017) gyvenimo vietomis Lietuvoje ir Vengrijoje ir kt. Naujausių kelionių metu didžiulį įspūdį paliko Atlanto ir Indijos vandenynai, Madeiros ir Kanarų salos. Keliauta Kristupo Kolumbo (1451-1506) gyvenimo vietomis Madeiroje, La Gomeros ir Kanarų salose. 2024 m. spalio-lapkričiais mėnesiais kartu su Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubu planuojame kelionę knygų „10 000 kilometrų“ ir „Automobiliu po Europą“ autoriaus, lietuvių žurnalisto ir keliautojo Vinco Uždavinio (1902-1983), prancūzų rašytojo, Nobelio premijos laureato Albero Kamiu (1913-1960) ir filosofo bei teologo Šv. Augustino (354-430) keliais po Alžyrą. Kelionių ir ekspedicijų metu fotografuoju ir filmuoju. Sukaupiau didžiulį kelionių antropologijos archyvą. Šioje parodoje dalinuosi kai kuriomis mano nuomone, įsimintinomis nuotraukomis ir ekspedicijų vaizdais. Kelionėse labiausiai mane traukia įvairių tautų žmonės, kurie kalba savo kalba, laikosi tradicijų, papročių, jiems įprasto gyvenimo būdo. Žmonių portretuose ir jų buities fotografijose siekiau užfiksuoti tai, kas tuo metu man įsiminė, kas leido pajausti svečios šalies kultūrą ir estetiką. Mane visados traukė kelionės jachtomis, kateriais ir jūrų laineriais. Nesu abejingas buriavimui ir kruizinėms kelionėms. 2023 metais išleidau knygą „Šiaulių buriuotojai ir vandens sportas“, pasakojančią apie buriuotojų startus, jų žygius perplaukiant Atlantą, kitus vandenynus. Todėl neatsitiktinai šiai parodai leitmotyvu pasirinkau prancūzų kalba atliekamą dainą „Voyage, Voyage“ (muzikos ir žodžių autoriai J. M. Rivat, D. Dubois).
– Jonas Nekrašius
Apie (ne)spalvotos mobiliografijos parodą „Metų laikai“
Išmanusis telefonas fiksuoja tai, ką tam tikru momentu mato akis, žvilgsnis, objektyvas. Keičiasi dekoracijos, scenos, ritmas, vaizdai. Miesto pulsas ir laikas keičia ne tik žmogaus, bet ir miesto veidą. Visa tai užfiksuota jo detalėse ir fragmentuose. Gyvenimas mieste. Akimirkos kasdienybėje. Kiekvienas mato tai, kas jam įdomu, prasminga, netikėta, ypatinga. Debesys danguje, atspindžiai vandenyje, languose, šešėliai ant grindinio, namų sienų. Visa tai mūsų pasaulis, kuris nebūtinai gali būti didelis. Kartais mažame daikte glūdi gili mintis, užkoduota idėja, nuotaika. Svarbu išsaugoti atradimo pojūtį savo aplinkoje. Tai padeda atrasti laiko ir miesto kodą.
Miestas, kaip ir žmonės gyvena savo gyvenimą. Tai matyti ir iš vaizdų, įamžintu mobiliuoju telefonu. Su juo beveik niekada nesiskiriu. Jis mano palydovas, kai kyla noras užfiksuoti įstrigusį vaizdą ar akimirką. Vaikščiodamas gimtojo Šiaulių miesto gatvėmis šviečiant saulei, tvyrant rūkui ar siaučiant vėjui, lyjant ar krintant sniegui gaudai tai, kas kartais lieka neužfiksuota mintimis ar regėjimu. Svarbu pagauti akimirką, pajausti daikto ar judėjimo esmę.
Fotografijose atsispindi nuotaikos ir esmės paieškos, vaizdo raiška susijusi su formos ir turinio kompozicija, detalėmis ir fragmentais. Visa tai padeda naujai atskleisti mums įprastus daiktus, kurie daugelio lieka nepastebėti, nepajausti. Tuos pačius daiktus galima pakeisti, papildyti, suteikti jiems naują išraišką, formą ar net turinį. To autorius ir siekia perteikti savo fotografijose. Kaip pavyko, spręs žiūrovai.
Mobiliuoju telefonu fotografuota įvairiu metu laiku: pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą. Ryte ir dieną, vakare ir naktį. Tai pastarųjų metų fotografijos. Dalis jų buvo skelbtos spaudoje, socialiniame tinkle „Facebook“ ir uždarose fotografų grupių paskyrose. Kai kurie vaizdai susilaukė palankių fotografų ir mėgėjų vertinimų iš viso pasaulio. Autorius iš gausaus asmeninio archyvo atrinko parodos temai tinkančias fotografijas ir jas pateikia žiūrovų dėmesiui. Ši paroda – tai autoriaus atminties dėlionė, kurią papildo Antonijaus Vivaldi muzikos kūrinys „Metų laikai“. Šią garso ir vaizdo sintezę galima išjausti ir išgirsti medijų pagalba. Paroda skiriama autoriaus sesers Virginijos (1944-2024) atminimui, šios vasaros pradžioje, sunkios ligos pakirstai išėjusiai į Anapilį. Ji, parodos autoriui vaikystėje išgelbėjo gyvybę, kai pavasario potvynio metu jis skendo šalia gimtųjų namų Šiauliuose buvusiame vandens perpildytame griovyje. Malonaus žiūrėjimo, geros nuotaikos ir atlaidaus vertinimo!
– Jonas Nekrašius
Apie autorių
Jonas Nekrašius (g. 1949 m. rugpjūčio 18 d. Šiauliuose) – teisininkas, advokatas, buvęs teisėjas, Pakruojo rajono apylinkės teismo pirmininkas, kultūrologas, kraštotyrininkas, fotografas, keliautojas. Nuo 1992 m. Šiaulių advokatų kontoros advokatas, nuo 2002 m. advokato Jono Nekrašiaus kontoros advokatas. Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Filosofijos katedros dėstytojas. Nuo 2005 m. Lietuvos advokatų tarybos narys. Dalyvavo ekslibriso, grafikos, fotografijos ir mail art’o (laiško meno) parodose Belgijoje, Japonijoje, Ispanijoje, Olandijoje, JAV ir kitose šalyse. Keliolikos fotografijų konkursų kelionių ir turizmo tema diplomantas ir prizininkas. Tarptautinių ekslibriso konkursų Šiauliuose organizatorius, Ekslibrisų muziejaus ordanizatorius ir vadovas. Knygų „Keliant teisinę kultūrą“ (1982), “Teismas eina” (1983), „Priima teisėjas“ (1988), „Žmogus atėjo į teismą“ (1988), „Ex libris. Dailininkas Gerardas Bagdonavičius“ (1998), “Ex libris. Mikalojaus Daukšos “Postilei” – 400” (1999), “Fluxus: šiuo atveju” (kartu su G. Mažeikiu, 2002), „Minčių namai“ (2003), „Gubernija. Ex libris. Saulės žiedu nuo 1665“ (kartu su D. Dragūnu, 2006) ir kitų leidinių autorius ir sudarytojas, apie 1500 populiarių str., žinučių apie teisę, dorovę, antropologiją, kultūrą, meną, keliones, įžymius žmones autorius. 2012 m. įteikta Mato Šalčiaus premija.
_ _ _
Mieli lankytojai, dalyvaudami parodų atidarymuose, neprieštaraujate, kad jie gali būti filmuojami ar fotografuojami, o jų nuotraukos viešinamos Šiaulių dailės galerijos internetinėje svetainėje, žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose.
Dalintis nuoroda el. paštu