2024 m. balandžio 28d., sekmadienį, 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių lankymas yra nemokamas.
Lankytojų lauks:
CHAIMO FRENKELIO VILA-MUZIEJUS (VILNIAUS G. 74, ŠIAULIAI)
Nuolatinės ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“, „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“ lankymas.
Paroda „Litvakų dailininkai Paryžiuje“. Praėjusiais metais ši paroda, kurios kuratorė – dr. Vilma Gradinskaitė, buvo eksponuojama Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje. Čia pirmą kartą Baltijos šalyse taip išsamiai buvo pažvelgta į Lietuvos žydų dailininkų, emigravusių į Paryžių, kūrybą. Šiauliuose mažesne apimtimi pristatoma paroda pasakoja apie litvakų dailininkų migracijos bangas į Prancūziją, jų štetlišką pasaulėžiūrą, siekius, laimėjimus, Tėvynės ilgesį.
FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 140, ŠIAULIAI)
Atvertoje muziejaus ekspozicijos „Laisvę fotografijai!“ dalyje išvysite vertingiausius eksponatus iš muziejuje saugomos kolekcijos, kurioje – daugiau kaip 150 000 istorinės ir meninės fotografijos bei negatyvų, fotografijos gamybos priemonių, fotografinių spaudinių, dokumentų bei kitų su fotografija susijusių dalykų. Ekspozicijoje gausu įtraukių vietų – stilizacijų, rekonstrukcijų, virtualių ir patyriminių sprendimų.
Raimundo Urbono paroda „Gyvenimas po stalu“.
R. Urbono paroda „Gyvenimas po stalu“ – didžiausia Kūrėjų sąjungos vykdyto projekto, kuris buvo skirtas fotomenininkui R. Urbonui atminti, paroda. Pirmasis renginys – „Nuo sienos iki sienos“ praeitų metų vasarą vyko Priekulės geležinkelio stotyje. Jame buvo pristatytas vienas svarbiausių R. Urbono fotografijos ciklų „Rytų Prūsija“ (1991–1992). Šis ciklas bus rodomas ir Fotografijos muziejuje Šiauliuose. Antroji paroda – Beno Šarkos „Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“, dedikuota R. Urbonui, buvo eksponuojama neveikiančiame knygyne Klaipėdoje, kurio pastatas anuomet buvo miesto bohemos susibūrimų vieta. R. Urbonas tragiškai žuvo per 1999 m. audrą. 2023 metais jam būtų sukakę 60 metų. Būtent ta proga įvairių sričių kūrėjus vienijanti asociacija, kurių dalis artimai bendravo su šiuo menininku, inicijavo jam skirtą renginių ciklą „Pra/rasti pasauliai. Raimundo Urbono fotografija“.
Parodoje Šiauliuose šalia fotografijų bus rodomas trumpametražis dokumentinis filmas „Sepija“ (1991 m., trukmė – 16 min., režisierė ir scenarijaus autorė Aušra Lukošiūnienė, operatorius L. Karvelis, garso takelio autorius – Povilas Vaitkevičius). Tai – vienintelis išlikęs vaizdo įrašas, kuriame ne tik R. Urbono kelionės į Kaliningrado sritį, kai jis fotografavo ciklą „Rytų Prūsija“, bet ir jo interviu, apmąstymai apie fotografiją, kūrybiniai procesai fotolaboratorijoje. Būtent iš šio filmo pasiskolintas parodos „Gyvenimas po stalu“ pavadinimas – R. Urbono citata, kuria jis nusako anuometinę savo būklę ir situaciją kultūros lauke.
Ekspozicijoje bus galima pamatyti asmeninius R. Urbono albumus. Juose – draugų ir šeimos nuotraukos, autoriaus pastabos, piešiniai, iliustruojantys uostamiesčio menininkų tarpusavio ryšius. Šiose blunkančiose fotografijose ir pirmosios jų – hipių kelionės po anuometinę Sovietų Sąjungą, bene mažiausiai tyrinėtos autoriaus serijos „Rekviem seniems džinsams“ (1982) pradžia. Dar viename albume – mažai kam žinomas R. Urbono fotografijų ciklas „Nuoga Klaipėda“, sukurtas Klaipėdoje po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, apie 1990-uosius.
VENCLAUSKIŲ NAMAI-MUZIEJUS (VYTAUTO G. 89, ŠIAULIAI)
Muziejuje išvysite per restauraciją atidengtus ryškiaspalvius sienų dekorus. Nusileidę į cokolinį muziejaus aukštą pateksite į vaikų erdvę, kurioje mažieji tikrai ras ką veikti, kol tėveliai apžiūrinės Venclauskių namų-muziejaus ekspoziciją. Taip pat kviečiame pasivaikščioti po Našlaičių sodą.
Pirmajame muziejaus aukšte veikia Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokinių kūrybos darbų paroda „Etno atspindžiai“. Paroda skiriama gimnazijos įkūrimo 85-osioms metinėms.
Antrajame muziejaus aukšte išvysite V. Putvinskio-Pūtvio 150-osioms metinėms skirtą parodą „Tegul sklinda tautoje Vlado Pūtvio idėjos“. Paroda pasakoja apie V. Putvinskį-Pūtvį ir jo šeimą, artimuosius, bendražygius, jų gyvenimą, veiklą. Parodoje atskleidžiama daugialypė V. Putvinskio-Pūtvio asmenybė, parodant jį gyvenamojo laikotarpio kontekste. Jo asmenyje tarsi susijungia kelios epochos, kai dvarininkas, kilęs iš lenkiškosios tradicijos šeimos, apsisprendžia būti lietuviu ir drąsiai imasi iniciatyvų, keičiančių ne tik savo, bet ir aplinkinių gyvenimus.
13 val. ekskursija ir žaidimas parodoje „Tegul sklinda tautoje Vlado Pūtvio idėjos“. Registracija nereikalinga.
ŠIAULIŲ ISTORIJOS MUZIEJUS (AUŠROS AL. 47, ŠIAULIAI)
Šiaulių istorijos muziejuje lankytojai išvys atvirų saugyklų ekspoziciją, parodančią „Aušros“ muziejaus eksponatų „aukso fondą“ ir nuolatinę ekspoziciją, atskleidžiančią Šiaulių praeitį nuo seniausių laikų iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1918 m.
12.00 val. ekskursija „Muziejaus aukso fondas“ .
Muziejaus atvirų saugyklų ekspozicijoje pristatomos pačios reikšmingiausios etnografijos bei dailės skyrių muziejinės vertybės. Pagrindinės ekskursijos metu aptariamos temos: sakralinis, paprotinis bei taikomasis lietuvių liaudies menas. Lankytojams bus pristatyti populiariausi eksponuojamų medžio skulptūrų siužetai, kryžių viršūnių unikalumas, šventųjų paveikslų subtilybės. Bus papasakota apie senovės lietuvio buitį, tradicijas ir papročius. Taip pat, bus galima sužinoti kuo iš kitų regionų išsiskiria Žemaitiškas tautinis kostiumas ir Žemaitiška sodyba. Susipažinus su muziejaus aukso fondu išgirsite kaip muziejinės vertybės pateko į muziejų, kaip išgyveno karą.
Registracija į ekskursiją tel.: (8 41) 37 53 45
Muziejuje turėsite unikalią galimybę virtualiai išvysti du šalies kino profesionalų sukurtus filmus: režisieriaus Donato Ulvydo patriotinė juosta „Aš Lietuva“ ir jaudinanti kelionė per atgijusius menininko Algio Kriščiūno paveikslus „Žaisti Gyvenimą“. Būtina įsigyti filmo peržiūros bilietą!
Daugiau informacijos – https://i.ausrosmuziejus.lt/GEdVI
DVIRAČIŲ MUZIEJUS (VILNIAUS G. 139, ŠIAULIAI)
Pirmame muziejaus aukšte jūsų lauks tiek suaugusiesiems, tiek vaikams džiaugsmo suteikiančios varžybos šiuolaikiniu ir senoviniu dviračiais. Senovinis medinis dviratis sukonstruotas pagal beveik penkių šimtmečių senumo brėžinius. Trečio aukšto ekspozicijoje galėsite išbandyti plento dviračių sportą, antrame aukšte – paminti netradicinę sporto priemonę – velomobilį.
RADIJO IR TELEVIZIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 174, ŠIAULIAI)
Muziejaus ekspozicijoje pamatysite skirtingais laikotarpiais pagamintus veikiančius televizijos imtuvus, išgirsite grojančius mechaninius patefonus, elektrofonus, magnetofonus. Pasiūlysime patiems išbandyti telegrafo aparatą ir Morzės abėcėle pasiųsti SOS signalą.
Muziejaus edukacinėje erdvėje išvysite Odesoje pagamintą kino juostos montavimo stalą ir XX a. 7 deš. menančią kino kamerą. Atskleisime paslaptį, kaip XX a. 7-9 deš. nufilmuota medžiaga buvo apdorojama iki kol ją pamatydavo žiūrovai.
ŽALIŪKIŲ MALŪNININKO SODYBA-MUZIEJUS (ARCHITEKTŲ G. 73, ŠIAULIAI)
XIX a. pabaigoje užmiestyje, Žaliūkių kaime vokiečio Gustavo Danielio tėvo žemėje pastatytas Žaliūkių malūnas šiandien jau „apglėbtas“ augančio miesto. Šis įspūdingo stoto statinys ir šalia jo atkurta sodyba mena kadaise čia buvusį Žaliūkių kaimą.
Kviesime pasivaikščioti po atstatytą svirną, kuriame rasite atvirų saugyklų ekspoziciją. Čia išvysite Žemės ūkio ir amatininkų įrankių ir Buities ir namų apyvokos daiktų rinkinių eksponatų.
Dalintis nuoroda el. paštu