Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Projekto KULTŪRINIS LITVAKŲ PEIZAŽAS atidarymo paroda

Parodos

Tradiciškai rugsėjis Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ – litvakų (Lietuvos žydų) kultūros mėnuo. Projektas KULTŪRINIS LITVAKŲ PEIZAŽAS, kasmet stebinantis savo išskirtine programa, kviečia ir vėl pajusti, kaip kultūra ir menas gali padėti pažinti istoriją ir kultūrą.

Projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ atidarymas įvyks rugsėjo 4 dieną 18 val. Tądien „Laiptų galerijoje“ bus pristatyta net keturių autorių – Solomono Teitelbaumo, Elenos Nonos Zavadskienės, Aleksandros Jacovskytės ir Adasos Skliutauskaitės (1931 – 2023) – bendra kūrybos paroda.

Solomonas Teitelbaumas – vienas ryškiausių Lietuvos jaunosios kartos dailininkų. Mokėsi J. Naujalio vidurinėje menų mokykloje. 1991–1997 m. studijavo tapybą Vilniaus dailės akademijoje, kur įgijo menų magistro laipsnį. 1996 m. tobulinosi Vasaros menų akademijoje Zalcburge. 2004–2007 VDA doktorantas,
meno licenciatas.
Autoriaus tapyboje susipina ekspresionistinės Vilniaus menų mokyklos auklėtinių, mokyklos L’ecole de Paris didžiųjų žydų kilmės meistrų (Ch. Soutine, M. Kikoine, P. Kremegne) ir ARS tapybos tradicijos.
Kalbėdamas apie savo kūrybą, Solomas Teitelbaumas atvirauja, kad įkvėpimo neretai semiasi ir iš kitų menininkų, iš kurių vienas – Eimuntas Nekrošius: „Teatro genijus E. Nekrošius savo stulbinančiomis metaforomis niekada manęs neapleidžia, kuriant tapybos paveikslus ar piešinius iš natūros ir interpretuojant Dievo sukurtą mūsų unikalią pajūrio gamtą, daugiasluoksnį istorinį Vilniaus senamiestį ar net paprastą natiurmortą, Tai yra be galo stipri pasaulinio užmojo asmenybė, kurios dėka aš ir po šiandienai augu kaip kūrėjas. Ir žinoma su Dievo ir gamtos pagalba. Deja, pastaroji pradeda labai sirgti. Ir tai vadinama klimato kaita, kuri vėl lyg „Makbeto“ akmenys užgriūva mūsų sąžinę. Ar sugebėsim išsaugoti šį trapų Dievo kūrinį?“.

Elena Nona Zavadskienė – tapytoja ir grafikė, gimusi Odesoje. Parodose dalyvauja nuo 1966 metų, Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1975 metų. 2005 metais jai suteiktas meno kūrėjo statusas.
Dailininkė meno pasaulyje puikiai žinoma dėl savo kuriamų portretų, su kuriais jau anksčiau tarptautinio dailės festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ turėjo galimybę susipažinti ir „Laiptų galerijos“ lankytojai. Autorės asmeninių parodų skaičius sparčiai artėja link keturiasdešimties, tačiau šįkart projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ metu pirmą kartą bus pristatoma išimtinai vien tik natiurmortų paroda.
„Augalų natiurmortai yra mano himnas jų dramatiškam trumpam grožiui, jų vitališkam optimizmui, altruizmui ir dosnumui. Kol gyvena, jie dosniai dovanoja savo spalvas, kvapus, savo grožio terapiją. Bendravimas su jais tapant man suteikė nepakartojamų emocijų ir minčių, susižavėjimą jų vidine energija. gyvenimo džiaugsmu. jų ramiu dramatiškos pabaigos laukimu. Nors atrodo, kad nutapytuose paveiksluose sustabdytas laikas, patyriau „čia ir dabar“ momento išgyvenimą“, – apie savo būsimą parodą pasakoja dailininkė Elena Nona Zavadskienė.

Aleksandra Jacovskytė – žinoma scenografė, grafikė, fotomenininkė, Auksinio scenos kryžiaus laureatė, sukūrusi scenografijų, kostiumų daugybei teatro, operos, baleto spektaklių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, taip pat ir Valstybiniame Šiaulių dramos teatre. Nuo 1973 m. dalyvauja parodose
Autorė labiausiai žinoma dėl savo išskirtinių fotografijų. 2014 metais išleistas Aleksandros Jacovskytės
fotografijų albumas „Vilniaus veidai, 1964 – 1993“. Parodos „Laiptų galerijoje“ atidarymo metu autorės gerbėjai turės galimybę išvysti kiek kitokią dailininkės pusę – per piešinių prizmę, kuri – ne mažiau įspūdinga už Aleksandros Jacovskytės kuriamas fotografijas.

Adasa Skliutauskaitė (1931 – 2023) – grafikė, tapytoja, iliustratorė. 1955 metais baigė Lietuvos dailės institutą, nuo 1956 metų dalyvavo įvairiose parodose. 2005 metais tapo Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureate. Dailininkės kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose bei privačiose kolekcijose.
Menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė, kalbėdama apie Adasos Skliutauskaitės piešinių pasaulį, pasakoja: „Dailininkės piešiniai, kuriuose liejasi nuotaikingai niuansuoti spalviniai plotai, kartais priartėja prie abstrakčios tapybos ribos. Tačiau šios ribos jie neperžengia, nes tarp skaidrių spalvoto tušo dėmių visada atrasi lengva ranka brūkštelėtą grafinį pavidalą – kopetėles, veidą, kėdę, paukštį. Nepaisant jų atpažįstamumo, šie daiktai nepriklauso buities ir kasdienybės pasauliui – jie neturi nei realistinių proporcijų, nei apimčių, nei stabilių atramos linijų, todėl atrodo esantys besvoriai, bendraujantys ne tarpusavyje, bet turintys išimtinai kompozicines sąsajas su piešiniuose netikėtai išnyrančiomis ir taip pat netikėtai dingstančiomis įvairiakryptėmis linijomis“.

Nepraleiskite unikalios galimybės išvysti išskirtinius meno kūrinius! Lauksime jūsų rugsėjo 4 d. 18 val.
„Laiptų galerijoje“ (Žemaitės g. 83, Šiauliai).

Paroda veiks iki rugsėjo 28 d.
Renginys nemokamas.