Biudžetinė įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras
Vilniaus g. 213-90, LT-76348 Šiauliai
Juridinio asmens kodas 145398346
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Šiaulių naktų kinas: dokumentinis filmas „Yesterday“

Kinas

Šiaulių naktų kinas pristato dokumentinį filmą „Yesterday“.
Režisierius: Audrius Juzėnas | 2023 m. | cenzas N7 | trukmė: 1h 28 min.

Filmo aprašymas:
Pilno metro dokumentinis filmas pasakoja apie rock‘n‘roll, big byto ir bitlomanijos epochą, kai revoliucinė gitarų muzika užliejo visas vakarų pasaulio radijo stotis, ir už geležinės uždangos rytų Europos jaunimas ėmė masiškai drožti elektrines gitaras, gaminti stiprintuvus, groti trankią muziką, nešioti džinsus ir auginti ilgus plaukus - laisvo pasaulio simbolius iki šiol. Kaune, Vilniuje, Alytuje, Druskininkuose, kiekviename Lietuvos miestelyje ar kaimiūkštyje jaunimas klausėsi muzikos, grojo kas kaip mokėjo, būrėsi į bendraminčių grupes. Jaunimo grupių (ansamblių) pavadinimai, savadarbiais instrumentais atliekama muzika, stilius tuometinei valdžiai atrodė kaip pataikavimas priešiškai Vakarų jaunimo kultūrai, kaip rezistencija komunizmo statytojų ir ideologų propaguojamoms vertybėms. Viskas, kas sklido iš Vakarų, vyko „šaltasis karas“- buvo traktuojama kaip blogis, kuris griauna socialistinės santvarkos pamatus, blogis, kurį reikia nedelsiant sunaikinti. Todėl radijo stotys, iš už geležinės uždangos, transliavusios laisvo pasaulio žinias ar „Beatles“, „Rolling stones“, Animals“, „Shadows“ ar kitų grupių muzikos įrašus, buvo trukdomos, kad nepasiektų jaunųjų muzikos klausytojų.
Filme „Yesterday/Vakar“ savo muzikine ir gyvenimo patirtimi dalijasi garsių to meto Lietuvos grupių muzikantai ir atlikėjai, 6 - 7 dešimtmetyje groję „Eglutėse“, „Kertukuose“, „Aitvaruose“, „Vaizbūnuose“, „Nuoguose ant slenksčio“, „Aisčiuose“, „Antanėliuose“, „Gintarėliuose“, „Raganiuose“ ir daugelyje kitų. Jų sukurta ir grojama muzika skambėjo ne ką blogiau nei populiarų to meto britų ar amerikiečių grupių, deja, jos įrašyti studijose, tuo labiau, transliuoti per Lietuvos radiją ar televiziją buvo griežtai uždrausta. Todėl lietuviškos grupės grojo šokiuose, retkarčiais estradiniuose konkursuose, į kuriuos suplūsdavo tūkstantinės jaunųjų gerbėjų minios. 
Tuo metu vakarietiška roko muzika iš laisvojo pasaulio skverbėsi per visus Geležinės Uždangos plyšius: skambėjo Radio Luxembourg, BBC, Laisvės radijo bangomis. Jaunimas vaikščiodavo su nešiojamais radijo imtuvais Kauno Laisvės alėja, Vilniaus Lenino prospektu, pramintu „brodu“ (dabar Gedimino pr.). Klestėjo nelegali vinilinių plokštelių prekyba, įrašai buvo kopijuojami ir platinami, perrašinėjant buitinių magnetofonų juostomis. 
„Filmuojant susitikome beveik su penkiasdešimtimi to meto muzikantų ar roko ištakose stovėjusių kultūros milžinų. Kartais negalėdavau patikėti, kokie tie amžinai jauni žmonės buvo kūrybingi ir drąsūs. Karta į savo rankas paėmusi vakarietiškus ginklus – gitaras, būgnus, elektrinius vagonėlius, karta suvaidinusi ypatingą vaidmenį mūsų išsilaisvinime iš Sovietų imperijos gniaužtų“, – sako režisierius A. Juzėnas.

Filmo anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=tSWB1XbHfs4
_____

Žiūrovai kviečiami atvykti į Fotografijos muziejų anksčiau, nuo 17 val. – prieš kino seansą bus demonstruojami naujausi Jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2024″ klipai.

Klipų ir filmo peržiūra – nemokamai.

Plačiau apie Šiaulių naktys 2024 renginius Fotografijos muziejuje: https://i.fotomuziejus.lt/GTIxz

Renginių Fotografijos muziejuje organizatoriai:
VšĮ „Naktys“
Šiaulių kino meno klubas
Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Fotografijos muziejus

Projektą finansuoja:
Šiaulių miesto savivaldybė
Lietuvos kultūros taryba